Minimikrav för att uppfylla AFS2005:6/15
|
Föreskrifterna kan vara ganska svåra att tolka när det handlar om vad man måste göra i praktiken. I avsnittet nedan ges en komprimerad sammanfattning av vilka steg som skall ingå enl. AFS, tillsammans med de viktigaste kraven som en arbetsgivare måste uppfylla.
|
|
|
|
|
AFS2005 kräver att arbetsmiljöarbetet inkl de medicinska kontrollerna läggs upp som ett regelbundet schema vilket genomlöps med jämna mellanrum. Vår rekommendation är att arbetsgivaren sammanställer detta schema i en Arbetsmiljöpolicy där det bl.a. anges:
VibroSense Dynamics kan bl.a. hjälpa till med att formulera en sådan policy eller göra inledande arbetsmiljöanalyser med fokus på hand-arm vibrationer, se även följande länk. Riskbedömning Man bör räkna med att de blir ett större arbete initialt, dvs. om man aldrig har gjort en riskbedömning vg vibrationer. Arbete blir väsentligen mindre nästa gång, givet att föregående bedömning har dokumenterats på ett bra sätt. Vid större arbetsplatser kan det vara värdefullt att lägga in en screening (begränsad medicinsk kontroll) med hjälp av VibroSense Meter systemet för att få en snabb övergripande bild om hälsostatus. Riskbedömningen skall göras regelbundet och resultatet skall dokumenteras. Åtgärder och Handlingsplan Då detta görs omedelbart, dvs. i anslutning till riskbedömningen kallas det för (direkta) Åtgärder, vilka bör anges i riskbedömningen. För de saker som inte kan åtgärdas direkt måste man ta fram en Handlingsplan som beskriver vad som skall göras, när och av vem (ansvarig) det skall genomföras. Handlingsplanen skall dokumenteras liksom alla protokoll som visar när och hur en punkt (resultatet) har genomförts. En punkt i Handlingsplanen kan vara att man skall ta fram regelbundna rutiner (för t.ex. medicinska kontroller). När detta är klart kan det vara en god ide att lägga in en kort beskrivning av rutinerna i den övergripande Arbetsmiljöpolicyn |

